יש לי מפרצת של האאורטה העולה, הרופא נתן לי קרדילוק, אשמח להסבר והאם זה לא ממכר?

יש לי מפרצת של האאורטה העולה, הרופא נתן לי קרדילוק, אשמח להסבר והאם זה לא ממכר? (אני ממש לא אוהב תרופות....)

אייל היקר, תודה על שאלתך. אנסה להאיר מעט את הנושא.              קרדילוק, תרופה ממשפחת חוסמי הבטא, נפוצה מאוד, ובטוחה מאוד.
מה הן תרופות אלו? אם כן, משפחה זו הניקראת תרופות חוסמי בתא, הינן תרופות החוסמות את החיישנים, הרצפטורים לאדרנלין. במילים אחרות תרופה ממשפחה זו "  . ומה עושה האדרנלין? האדרנלין שהוא הורמון פועל על אין סוף מערכות ויש לו השפעות רבות ומגוונות, אבל בכל מה שקשור למערכת הלב וכלי הדם , הרי שהאדרנלין מאיץ את הדופק מעלה את לחץ הדם, מרחיב כלי דם מסוימים ומכווץ כלי דם אחרים(בעור ).ולעניינינו...תרופות חוסמי הבתא, שהגילוי שלהן היה בשנות השישים (על ידי סר גיימס בלאק שאף קיבל על גילוי ופיתוח התרופה פרס נובל בשנת 1988), נכנסו מאז לשימוש נירחב מאוד. כל התרופות סיומן באותיות האנגליות ......LOL
התרופה הראשונה, שקיימת בשימוש עד היום הרי היא פרופראנולול, או בשמו המיסחרי הכל כך מוכר, דרלין. מאז "נולדו" דורות שלמים, כאשר חלקם סלקטיבים יותר או פחות ולכל אחד יש יחודייות משלו, די להזכיר את האטנולול, הוא הנורמיטן או הנורמלול, את המטרופולול הוא הלופרסור או הנאובלוק הקרוידילול הוא הדימיטון, או הקרוידילול, או הביסופרולול שמאוד "פופולרי" בתקופה האחרונה שזו התרופה שאת הזכרת בשאלתך או בשמו המיסחרי הוא הקרדילוק או קונקור .
רק בריאות,
בשמחה תמיד
ד"ר עמי שינפלד