יש לי מפרצת באבי העורקים (האאורטה) העולה, אפשר לטפל גם עם סטנט?

יש לי מפרצת באבי העורקים (האאורטה) העולה, אפשר לטפל גם עם סטנט?
אורן בן 44, בריא בדר"כ, במעקב מרפאת האאורטה בגלל מפרצת של האורטה העולה כ43  מ"מ, וללא שינוי כבר 6 שנים, מאז שהתגלתה ההרחבה של האאורטה העולה.
המסתם האאורטלי של אורן הוא דו עלי, אך מתפקד היטב. אורן מספר לנו שהוא במקצועו מהנדס ועובד כבר שנים בתעשיית הביוטק. הוא שואל האם לא ניתן לטפל במפרצת של האאורטה העולה עם סטנט, כמו שמטפלים במפרצת (אנאוריזמה) של האאורטה היורדת?

אורן היקר, שאלה מצוינת, ומאוד רלוונטית. אכן, בשני העשורים האחרונים חל מהפך מרשים בטיפול במחלות של האאורטה.
כיום הטיפול המקובל במיפרצת (אנאוריזמה ) של האאורטה היורדת, טורקלית וביטנית הינו טיפול אנדווסקולרי, והכוונה היא טיפול ותיקון של המפרצת על ידי החדרה של צינור דקרון המחוזק בשלד מתכתי (ניטילול בדר"כ) דרך המיפסעה. בשפה הרפואית ניקרא לפרוצדורה הזו (EVAR/TVAR) או החדרה של "סטנט מצופה". בכל אופן בכל הקשור למפרצת של האאורטה העולה העניין הוא מעט שונה. בגלל העורקים הקורונרים היוצאים משורש האאורטה וכן בגלל שלושת עורקי הקשת יש קושי טכני לטפל במפרצת של האאורטה בגישה אנדווסקולרית, אבל, הפתרון נימצא כבר בפתח, וכבר היום במקרים מסוימים אנחנו מסיטים את עורקי הקשת ועל ידי כך "מפנים" את הקשת ואף קטע מהאאורטה העולה להחדרת תומך מצופה. ניראה שבתוך עשור ניראה יותר ויותר תיקונים של מפרצת של האאורטה העולה וקשת האאורטה בגישה אנדווסקולרית. עדיין חשוב לציין, שתיקון של מפרצת או של דיסקציה של האאורטה העולה בטכניקה הקיימת ("הגישה הפתוחה"), הינה בטוחה והתוצאות הינם מצוינות.
בברכת חג שמח
עמי שינפלד