האם ריצה מסוכנת לאבי העורקים? (האאורטה)


האם ריצה מסוכנת לאבי העורקים? (האאורטה)
רן, בן 39, מתאר את עצמו כ- "ספורטאי חובב", רץ כ- 5 פעמים בשבוע, כל פעם בין 8 ל-12 ק"מ, מרגיש מצוין. הוא לא סובל מבעיות בריאותיות. אחות של אמו, בגיל 71 עברה לפני כשבוע ניתוח של החלפת האאורטה העולה(אבי העורקים) בגלל מפרצת.(אנאוריזמה).
מאז המימצא של הדודה,        רן בלחץ....והוא שואל האם לקראת גיל 40 הוא צריך לעשות בדיקות כל שהם? האם זה בסדר שהוא ממשיך בריצה?

אז....דבר ראשון צפירת הרגעה, ריצה אינה מסוכנת לבריאות, ריצה אינה מסוכנת ללב, ואינה מסוכנת להאורטה.(אבי העורקים). שוב ושוב אני מדגיש, ספורט אירובי, ריצה, הליכה, רכיבת אופניים ,שחייה חתירה ועוד , כל אלו הם בריאים ומומלצים. חד משמעי. כל הפעילויות הללו משפרות מונעות ואף מטפלות בשורה של מחלות ותופעות בריאותיות. כמובן, שיש להתאים את הפעילות בצורה פרטנית, "לבנות" לכל אחד תוכנית אימון פרטנית לפי המשתנים השונים.
לסיכום רן היקר, כפי שציינת בפנייתך, אמך היא בריאה ואין לה כל בעיה לבבית. גם האקו שלך הוא תקין, וללא כל מימצא.   מההיבט של "אבי העורקים", הריצה אינה מסוכנת אלא להיפך.
בהצלחה,חג שמח
 עמי שינפלד                                                                                                      www.aorta-marfan.co.il