אני לפני ניתוח של החלפת אבי העורקים הטורקלי (האאורטה). האם אפשר לעשות את הניתוח בחתך ניסתר?

אני לפני ניתוח של החלפת אבי העורקים הטורקלי (האאורטה). האם אפשר לעשות את הניתוח בחתך ניסתר?
ערן, בן 31, בריא בדר"כ, אך בגלל אוושה לבבית הוא עבר בדיקת אקו לב ונימצא שיש לו מפרצת הרחבה של אבי העורקים העולה וקוטרה 56 מ"מ. המסתם האאורטלי מוצר קלות, הוא דו עלי. ערן מועמד לניתוח החלפת אבי העורקים העולה. הוא מאוד מוטרד מהחתך הניתוחי במרכז בית החזה ושואל האם יש אפשרות לעשות את ניתוח החלפת אבי העורקים (האאורטה) בחתך ניסתר.

ערן היקר, שאלתך הינה מצוינת. אקדים ואומר שכיום אנחנו מטפלים במיפרצת של אבי העורקים כאשר היא ממוקמת לאורך אבי העורקים היורד, הן החזי והן הביטני בשיטה צינתורית, והטיפול הוא הכנסת תומך מצופה דרך העורק המיפסעתי. זאת אומרת ללא פתיחת בטן או פתיחת חזה.
אבל....במקרה שלך, שאבי העורקים החזי, במיקטע העולה הינו רחב, עדיין הטיפול המיטבי הוא החלפת אבי העורקים בגישה ניתוחית, בגישה פתוחה.
שאלת בצדק, האם אפשר לעשות את הניתוח בחתך ניסתר.                         אם כן זה בהחלט אפשרות. אולי לא ניסתר לגמרי, אבל אם התנאים הם אופטיפלים, בהחלט ניתן לבצע את הניתוח בחתך קטן יותר. אני מציע שלפני הניתוח תשוחח עם המנתח על כל ההיבטים, ואני בטוח שהוא יעשה את המקסימום על מנת לבצע את הניתוח הטוב ביותר עבורך.
שבוע מקסים,
ד"ר עמי שינפלד