אני לפני החלפת האאורטה ומסתם מכני. האם אפשר להימנע מקומדין?

אני לפני החלפת האאורטה ומסתם מכני. האם אפשר להימנע מקומדין?
דרור בן 48, נימצא במעקב מרפאת האאורטה הטורקלית בביה"ח שיבא בתל השומר. הוא נולד עם מסתם האאורטלי דו עלי, ונימצא במעקב אקו לב מאז גיל 20. הוא מרגיש מצוין, עושה ספורט מתון, אבל באקו אחרון ניראה שהאאורטה שלו הולכת ומתרחבת ולאחרונה נימדדה כ-52 מ"מ.
המסתם האאורטלי מוצר במידה משמעותית, ולכן דרור מועמד לניתוח של החלפת האאורטה העולה(אבי העורקים) וכן החלפת המסתם האאורטלי.
בגלל גילו הצעיר המסתם המועדף במקרה שלו הוא מסתם מכני. דרור מוטרד מכך שלאחר הניתוח יהיה צריך לקחת קומדין (תרופה לדילול הדם על מנת למנוע היווצרות קרישים על פני המסתם התותב), ושואל על תרופות "חדשות" במקום קומדין.
שאלה מצוינת. מאוד רלוונטית. לאו דווקא לאחר החלפת האורטה העולה או מסתם מכני , אלא בכלל. אכן "בשוק" יש כיום מספר תרופות שהם תחליף לקומדין, בארץ וגם בעולם מדובר בעיקר בשלוש תרופות---קסרלטו(ריבוקסבאן), פרדקסה (דביגטראן), ואליקאייס (אפיקסבאן), יש לכל אלו שם "משפחה", הניקרא נואק, או באנגלית novel oral anticoagulants (NOACs).         אבל, חשוב מיד לציין, שכאשר מדובר בניתוח של החלפת מסתם בלב למסתם מכני, אין תחליף לקומדין. התחליפים הנ"ל הינם טובים לטיפול ומניעה קרישים בפרפור פרוזדורים, במניעת קרישים ממקור פריפרי עמוק או שיטחי, אך אינם נותנים הגנה מתאימה למניעת קרישים על פני המסתם המכני. ולכן דרור היקר, אני מאחל לך הצלחה בניתוח של החלפת האאורטה העולה והמסתם האאורטלי. לאחר הניתוח תטופל בקומדין,
בהצלחה גדולה.
חג שמח
עמי שינפלד