אני לאחר ניתוח החלפת מסתם בלב, מה בדבר אנטיביוטיקה לפני טיפול שורש כטיפול מונע?

בת 22, לפני שנה עברה ניתוח של החלפת שורש האאורטה, ותיקון של המסתם האאורטלי. היא לפני טיפול שורש, ושואלת מה בדבר אנטיביוטיקה, לטיפול מונע?
השאלה היא מצוינת , ואני שמח שהיא עלתה כאן. יש לא מעט אי בהירות בנושא, ואנסה לענות על הסוגיה. אם כן, אקדים ואומר, שהסיבה להמלצת מתן אנטיביוטיקה לפני טיפולי שיניים היא על מנת למנוע אנדוקרדיטיס זיהומי, ז"א למנוע דלקת של פנים הלב, דלקת שעלולה  ועשויה לפגוע, ואף לגרום להרס של אחד ממסתמי הלב, ואם עסקינן במקרה של יפעת הרי שמדובר במניעת דלקת של המסתם האאורטלי המתוקן. אציין מיד, שעד לפני כמה שנים ההנחיה היתה חד משמעית בהקשר זה, כאשר בקבוצה זו נכללו כל אחד ואחת שיש להם בעיה מסתמית או מום מולד כזה או אחר, למשל מסתם האאורטלי דו עלעלי,או חד עלעלי גם אם הוא תפקד באופן תקין לחלוטין, וכמובן גם לאחר השתלת מסתם תותב ביולוגי או מכני, או  לאחר תיקוני מסתמי הלב למיניהם. החשש הוא שחיידקים החיים עימנו בשלום, ונמצאים למשל בחללי הפה יחדרו לזרם הדם בעקבות הטיפול וחלילה "יתפסו" על אחד מהמסתמים האלו ויגרמו לדלקת. ברם אולם לפני מספר שנים פורסם נייר עמדה שהקל לכאורה בפרוצדורות מסוימות כמו למשל בגסטרוסקופיה ובדומיו, לא אכנס לזה כאן, ( אבל למעונינים נוכל להביט במסמך שכותרתו: "הנחיות למניעת דלקת זיהומית של פנים הלב" שפורסם ע"י האיגוד הקרדיולוגי הישראלי בשנת 2007)
אבל לגבי הקבוצה שלנו, ובודאי לאחר ניתוחי האאורטה או מסתמים אין חולקין שיש לטפל טיפול מונע.
כמעט מיותר לציין, חשיבותה של שמירה קפדנית על היגיינת הפה והשיניים, צחצוח ושטיפות מרובות כמקובל.
אם כן אסכם, לפני טיפול שיניים, מומלץ שעה עד חצי שעה לפני הטיפול יש ליטול 2 גרם מוקסיפן.(אמוקסיצילין). כמובן, יש להיוועץ באופן פרטני עם רופא השיניים לפני הטיפול וכדומה.